Jóga & Fyzioterapie v těhotenství
Pokud žena prožívá bezproblémový průběh těhotenství a cítí se dobře, není důvod přestat s pohybem, který dělá jejímu tělu dobře. Naopak, fyzická péče o tělo je důležitou prevencí nejrůznějších bolestí a pomáhá i ke zlepšení psychiky. V dnešním článku bych se s Vámi ráda podělila o mou osobní zkušenost s jógou a fyzioterapií v různých fázích těhotenství.
Možná teprve v těhotenství pochopíte, co to doopravdy znamená poslouchat své tělo. Zkuste tento šestý smysl neignorovat.
PŘÍPRAVA PŘED OTĚHOTNĚNÍM
Pokud těhotenství teprve plánujete a rády byste i v jeho průběhu zůstaly aktivní, doporučuji s vybraným pohybem začít už před otěhotněním. Všude se dočtete, že jednou z nejlepších pohybových aktivit je, kromě chůze, právě jóga a já nemůžu víc než souhlasit. Nicméně! Je třeba mít na paměti, že není jóga jako jóga. Dle rad odborníků není dobré začínat s aktivitou, kterou do té doby Vaše tělo neznalo. Z tohoto důvodu doporučuji začít chodit na lekce jógy pravidelně ještě před tím, než otěhotníte. Proč to tak je? Jóga je v první řadě o navázání určité komunikace mezi Vámi a Vaším tělem. Díky pravidelné praxi lépe pochopíte, jak správně nastavit tělo do jógových pozic a co v nich máte cítit. Jógou také zpevníte hluboké svaly, zlepšíte stabilitu, vyrovnáte dysbalance v těle. V neposlední řadě zapracujete také na svém mentálním zdraví. Všechny tyto aspekty jsou poté nesmírně důležité i v období těhotenství. Samozřejmě toto platí za předpokladu, že jsou lekce odborně vedené. Pokud si nejste úplně jisté a s jógou opravdu začínáte, není na škodu využít alespoň párkrát individuální lekci, díky které lépe pochopíte účinek jógy na svém těle.
Jóga je skvělá, ale jako vždy říkám, že je spíše prevencí a všechny pozice a pohyby nemusí být vhodné pro každého. V případě, že Vás ještě před otěhotněním trápí dlouhodobé obtíže tělesného aparátu jako jsou například bolesti zad a kloubů, ale i třeba migrény, není na škodu navštívit fyzioterapeuta, který individuálně posoudí zdroj Vašich problémů a začne je řešit. Často totiž příčina vychází úplně z jiného místa, než očekáváte. Obecně: jakákoliv dlouhodobá bolest v těle není v pořádku a je dobré ji co nejdříve řešit.
Pokud Vám cvičení přináší stres a strach, nemá v tu chvíli žádný smysl.
JÓGA V TĚHOTENSTVÍ
V případě, že jste byly na jógu doposud zvyklé, není nutné přistoupit k velkým změnám. A není ani nutné se hned přeorientovat na Gravid jógu, když Vám ještě ani nevykouklo bříško. Stačí dodržovat základní zásady, nepřeceňovat síly a postupně přizpůsobovat praxi.
Obecně se nedoporučuje cvičení v 1. trimestru. Je tomu tak především proto, že tělo prochází velkou změnou, ženám je často nevolno a na cvičení nemají ani pomyšlení, případně je trápí velká únava. To ale samozřejmě nemusí platit pro všechny. Proto zkuste vypozorovat, jak se cítíte a pokud usoudíte, že Vám jóga přinese radost, není důvodu se návštěvy lekce obávat. To ale neznamená, že se půjdete zničit na Ashtangu nebo dynamickou power jógu. Mějte na paměti, že ve Vás vzniká nový život a přestože Vám ještě ani neroste bříško a nic Vás neomezuje, k tělu je potřeba přistupovat teď mnohem více citlivě. Doporučuji předem informovat lektora, který s Vámi probere možnosti na lekci. Pokud se na cvičení necítíte, tak se do něj, prosím, nenuťte a raději odpočívejte, vše doženete a tělo to těch pár týdnů zvládne.
Pokud s jógou začínáte teprve v těhotenství, protože Vás například začaly bolet záda nebo Vám to doporučil doktor či kamarádka, dejte si záležet na výběru vhodné lekce. Z pohledu lektora nemám úplně v oblibě, když mi na lekci přijde těhotná klientka, která nemá absolutně žádné zkušenosti nejen s jógou, ale obecně s pohybem. U takové ženy bohužel nemohu očekávat, že zná své tělesné limity a ví, jak si pozice sama přizpůsobit. Pokud je na lekci dalších 15 osob, není v moci lektora neustále hlídat a nabízet varianty, zejména, pokud je lekce dynamického charakteru a pozice se rychle střídají. Takové ženě bych doporučila individuální lekce a nebo ji rovnou odkázala na lekce Gravid jógy, která je těhotenství přizpůsobena.
Jinak to vnímám u klientek, které znám, praktikují se mnou nebo mají svou pravidelnou praxi. Ty mi pak často píší, že otěhotněly a co si mají teď počít. Plně chápu, že nechtějí přijít o svou oblíbenou lekci jógy a je pro ně ještě příliš brzy navštěvovat Gravid jógu, protože je zkrátka nebaví. Tam jsme schopné vymyslet určité variace pozic a přechodů, domluvit se předem co je vhodné a co ne. Nebojte se tedy zeptat svých lektorů, všichni máme stejný záměr: lekci si užít v klidu a bez rizik.
Pamatujte, že každá žena je jiná. Některé budou v 8. měsíci stát na hlavě, jiné se na józe ani jednou neukážou. A je to tak v pořádku.
FYZIOTERAPIE V TĚHOTENSTVÍ
Individuální přístup, hledání příčiny a řešení akutních i dlouhodobých bolestí. Nejen to je fyzioterapie a přesně tímto se liší od skupinových lekcí jógy. Pokud Vám kdokoliv tvrdí, že bolesti pohybového aparátu a s tím spojené nepříjemnosti jsou v těhotenství naprosto běžné, neposlouchejte ho. Ano, tělo prochází obrovskou a rychlou změnou. To ale neznamená, že Vás to musí nutně limitovat. Jakmile se u Vás nepříjemné obtíže spojené například s pohybem objeví, doporučuji návštěvu fyzioterapeuta. Někteří gynekologové jsou v péči o tělo napřed a jsou ochotni Vám vypsat žádanku. jiní Vám bohužel řeknou, že je to normální a budete si muset fyzioterapeuta obstarat na vlastní náklady. Dobrá zpráva je, že často stačí třeba i jen 5 návštěv a poté samozřejmě pravidelná péče o tělo i mimo ordinaci a pocítíte úlevu. Vnímám to i jako důležitou prevenci, protože si nejenom ulevíte v době těhotenství, ale často tím předejdete i obtížím po jeho skončení. Doporučuji vyhledat fyzioterapeuta, který se přímo zaměřuje na těhotné ženy.
Kromě běžných starostí Vám ženská fyzioterapie může pomoci například s přípravou na porod nebo nastavením miminka do správné pozice. Dnes je také běžné, že fyzioterapeuti pracují s šátkem zvaným Rebozo, které můžete využívat pro oporu břicha nebo k příjemné masáži.
MÁ OSOBNÍ ZKUŠENOST S FYZIOTERAPIÍ
Přibližně na začátku 2. trimestru jsem začala cítit, jak se i mé tělo výrazně mění. Bříško pomalu rostlo a já vnímala, jak se postupně mění i celé těžiště těla. Pamatuji si moment, když jsem na prodlouženém víkendu na Šumavě při kroku z kopce ucítila pro mě doposud neznámou bolest zad v oblasti kostrče, která vystřelovala až do nohy a na několik minut mi znemožnila chůzi. Tato bolest se v dalších dnech objevovala relativně pravidelně a různě se zlepšovala a zhoršovala bez ohledu na ulevující cviky. Protože jsem odjakživa svým klientům vždy říkala, že žádná bolest není v pořádku, nenechala jsem se odbýt svým gynekologem a po vlastní ose si našla ženskou fyzioterapeutku a začala s ní tento relativně běžný problém řešit. Důvodem bylo rychlé "roztažení" v oblasti pánve v kombinaci s přetíženým pohybovým aparátem.
Hned na prvním setkání dostalo na frak moje jógové ego. "Neumíte dobře stát a záda jsou moc přetížena". Já, jógový lektor, který učí zdravé principy pohyby, neumím stát. Nechtěla jsem si to přiznat, ale bylo to tak. Neuměla jsem použít naučené principy na své nové tělo, které se každý den měnilo, navíc jsem celý první trimestr převážně proležela v posteli v ne úplně vhodné pozici. Díky novým informacím jsem si v následujících dnech dávala pozor na nastavení těla všude, kde to šlo: při čekání na dopravní prostředek, při čištění zubů, při vedení lekcí. Stálo mě to pár minut denně a úleva byla neskutečná. Znovu jsem si ověřila, jak "málo" může stačit.
Na dalších setkání jsem se přeučovala chůzi a zapojení chodidel, která se postupně přetěžovala zvyšující se váhou. Na řadu přišlo i dýchání pro vytvoření většího místa pro miminko a úlevu od bolesti žaludku. Ano, opravdu mi díky pár správně mířeným dechům zmizel nepřijemný tlak na žaludek. Nakonec mě čekalo uvolňování v oblasti pánve a vyrovnání pravé a levé kyčle, které byly v nerovnováze. Zkrátka jsme léčily zanedbaná místa s ohledem na postupující těhotenství.
A výsledek? Po 5 hodinových sezeních v průběhu 2. trimestru jsem si ten 3. užila úplně bez bolesti a naučené principy jsem byla schopná aplikovat po celou dobu. Navíc to byl čas jen pro mě, kdy se mi někdo na 100% věnoval.
GRAVID JÓGA
Já osobně jsem si Gravid jógu začala užívat až s příchodem 3. trimestru, kdy jsem cítila potřebu začít tělo a hlavu zklidňovat a chtěla jsem si dopřát cílenou péči. Zažila jsem několik typů lekcí a stejně, jako Vám nemusí sednou lektor u klasické jógy, může to tak být i u gravid. Zatímco některé lektorky vedou lekce velmi relaxačně a meditačně, jiné do lekce zařazují i posilování a dynamické prvky. Pokud tedy máte možnost, najděte si lektora a lekci podle svých preferencí.
V lekcích gravid jógy Vás určitě čeká práce s dechem. Ta je důležitá pro vytváření místa pro miminko v břiše, stejně jako příprava na blížící se porod. Dech je také základem k uvolnění a práci s pánevním dnem. To je další téma, kterému se lekce často věnují. Pánevní dno a obecně práce s pánví může být pro spoustu žen taková "černá díra ve vesmíru", proto je dobré se i na tuto praxi zaměřit. Oceníte ji totiž i po porodu, až se budete tělo dávat postupně dohromady. V některých lekcích se můžete setkat i s meditacemi nebo relaxačními technikami, které Vám pomohou se lépe naladit na své pocity a samozřejmě na miminko.
Závěrem bych dodala, že je úplně v pořádku a normální, když Vám nevyhovují všechny pozice, přestože jsou třeba součástí gravid jógy. Důležité je opravdu poslouchat své tělo. Například při nízkém tlaku Vám mohou vadit rychlé přechody a budete na ně potřebovat více času. Jeden den Vám bude dobře v pozice Pes s hlavou dolů a druhý den už v něm nevydržíte ani vteřinu. Budou dny, kdy budete plné energie a budou kdy, kdy v lekci budete více odpočívat. Nikdy Vás nikdo nebude do ničeho nutit a Vy si můžete lekci maximálně přizpůsobit.