Jak se stát instruktorem jógy - výběr instruktorského kurzu
Zamilovali jste se do jógy a zvažujete, že byste také rádi jednoho dne její kouzlo předávali dál? Pojďte zjistit, co obnáší stát se kvalifikovaným lektorem jógy, jaký kurz musíte nejprve absolvovat a co Vás čeká po jeho úspěšném ukončení.
Začněte s pravidelnou praxí.
Pokud vnímám jeden aspekt jako opravdu důležitý, je to prvotní a opravdový zápal a motivace. To začíná na vlastní podložce. Před zakoupením kurzu doporučuji zařadit pravidelnou praxi do svého života a vydržet alespoň 1 rok, spíše i déle. Mám k tomu hned 2 důvody. Za prvé zjistíte, zda je Váš zápal opravdový a praktikování jógy Vám dává smysl i v dlouhodobějším horizontu. A za druhé získáte základní znalosti, které později v kurzu uplatníte. Budete znát jógovou terminologii a názvy pozic, stejně jako jejich provedení. Budete vědět, jak může jógová lekce vypadat a z jakých komponentů se skládá. Uděláte si přibližný obrázek o tom, jaký typ lekcí nebo jógová škola Vás baví a podle toho můžete i částečně zúžit výběr ideálního kurzu přesně na míru.
"Jóga nejen mění způsob, jakým vidíme věci, ale transformuje člověka, který vidí." B. K. S. Iyengar
VÝBĚR REKVALIFIKAČNÍHO KURZU
Abyste se mohli stát certifikovaným lektorem jógy na území České republiky, je nutné absolvovat rekvalifikační kurz "Instruktor jógy", který bude s akreditací MŠMT (Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy). Tento kurz by měl být v minimální časové dotaci 150 hodin. Některé školy nabízí i 200 hodinové instruktorské kurzy. Důležité je označení MŠMT, aby byl certifikát uznatelný na živnostenském úřadu.
Instruktorský kurz může být pro spoustu z nás velkou finanční investicí. Ceny kurzů se pohybují průměrně od 20 000,-. Dalším aspektem ke zvážení je i časová náročnost. V průběhu relativně krátké doby Vás čeká velký příval nových informací a dovedností ke zkoumání a praktikování. Čeká Vás také povinná praxe a samostudium. Tím se rozhodně nenechte odradit. Jen je dobré i tyto aspekty zvážit, než se do kurzu přihlásíte.
POZOR NA ZAHRANIČNÍ KURZY
Někteří studenti se v dobré vůli rozhodnou pro svůj instruktorský certifikát vycestovat do zahraničí. Velmi oblíbená je například Indii, kdo by totiž nechtěl studovat přímo v kolébce jógy? Po návratu zpátky Vás ale může čekat nepříjemný střet s realitou. Většina kurzů v zahraničí nabízí sice akreditaci (nejčastěji Yoga Alliance), tyto kurzy ale nejsou z většiny případů naším živnostenským úřadem uznatelné. Znám pár případů, kdy se to po dlouhém vyjednávání nakonec povedlo, ale může Vás to stát spoustu času a energie. Proč to tak je? MŠMT vydává určitá pravidla a doporučení, co by měly instruktorské kurzy obsahovat a jak by měly probíhat. U kurzů s jinou akreditací není možné dohlédnou na jejich kvalitu a splnění těchto podmínek. Zjistěte si tedy předem, zda by Vám byl kurz uznán.
OBECNÉ PODMÍNKY INSTRUKTORSKÉHO KURZU
- věk min. 18 let
- trestní bezúhonnost
- ukončené vzdělání s maturitou
- min. praxe 1 rok (viz výše)
JAK INSTRUKTORSKÝ KURZ PROBÍHÁ
Nejběžnější formou, se kterou se setkáte v rámci tradičního formátu 150-200 hodinového kurzu s akreditací MŠMT, je víkendová podoba výuky trvající několik měsíců. Výuka probíhá nejčastěji od pátku do neděle 1x do měsíce. eventuálně 1x za 3 týdny. V dnešní době jsou ale na "jógovém trhu" k dispozici i intenzivní kurzy, které probíhají například 30 dní v kuse (takto často probíhají i kurzy v zahraničí) nebo naopak dlouhé kurzy, které probíhají i 2 roky. Také jsem již zažila tak zvanou večerní školu jógy, která probíhala ve všední dny odpoledne / večer. Záleží tedy na studentovi, jaký rozměr mu bude vyhovovat.
Každý kurz je rozdělen do jednotlivých bloků, které mají přesně danou tématiku. Jaká jsou běžná témata, která se na instruktorských kurzech probírají?
- rozbor jógových pozic
- rozbor jednotlivých stylů jógy
- základy anatomie
- principy zdravého pohybu
- jógová historie / filozofie
- meditace
- dechové a relaxační techniky
- metodika vedení lekcí
- práce se specifickými skupinami
- bezpečnost / první pomoc
Většina škol, které nabízí instruktorské kurzy se zaměřuje na poskytnutí obecného přehledu z každého tématu. Najdete ale školy, které se soustředí na konkrétní specializaci. Příkladem mohou být školy zaměřené primárně na principy zdravého pohybu. V nich například vyučují i fyzioterapeuti a větší prostor je věnován anatomii, méně zase duchovní nauce. Dalším příkladem může být škola zaměřená konkrétně na jógový styl/školu: například Vinyasa jóga, Ashtanga jóga nebo Iyengar jóga. Neznamená to, že by ostatní témata byla vynechána, ale více prostoru bude věnováno právě konkrétnímu zaměření. To může být velká výhoda, pokud jde o téma, kterému se chcete specificky věnovat. Zároveň to ale může být limitující, pokud chcete být více univerzálním lektorem.
ZÍSKÁNÍ CERTIFIKÁTU
1) pravidelná docházka do kurzu
2) absolvování hospitačních hodin (počet hodin se mění dle konkrétní školy)
3) úspěšné složení teoretické i praktické zkoušky
JAK VYBRAT NEJLEPŠÍ KURZ PRÁVĚ PRO VÁS?
Nabídka kurzů po celé republice s každým rokem roste. Je to dáno stále se zvyšující popularitou jógy a větší poptávkou po kvalitních instruktorech. Z některých kurzů se stala již tradice s často neměněným konceptem. Z toho důvodu vnímám, že přibývají stále další a další kurzy, které chtějí jít trochu jinou cestou a nabídnou více moderní a inovativní způsoby výuky nových lektorů. Pokud se ve výběru kurzu ztrácíte, nevěste hlavu. Zde je pár mých tipů, na co se můžete při výběru zaměřit.
- podívejte se na recenze absolventů, nebojte se je oslovit i osobně a zeptejte se jich na cokoliv, co Vás zajímá
- vyzkoušejte si školící lektory z kurzu osobně, pokud máte tu možnost, zajímejte se o jejich vzdělání a praxi
- porovnejte osnovy několika škol a vyberte tu, která se Vám intuitivně nejvíce zamlouvá
- pokud preferujete konkrétní zaměření, výběr se tím značně zúží
- vyzkoušejte si prostor, kde výuka probíhá, budete v něm trávit spoustu času a praxe
- zvažte dojíždění a možnost ubytování, pokud si vyberete kurz v jiném městě, zároveň se neomezujte jen na kurzy ve svém městě, někdy se zkrátka delší cesta vyplatí
Instruktorským kurzem to teprve začíná.
V momentě, kdy úspěšně absolvujete kurz, stává se z Vás instruktor. Mějte ale na paměti, že instruktorský kurz je opravdu jen taková ochutnávka světa jógy. Nadále je třeba udržovat svou praxi a sebevzdělávat se. Čekají Vás rozšiřující kurzy a školení, které si už vybíráte konkrétně podle toho, co Vás aktuálně nejvíce zajímá. Kvalitní učitel musí být totiž v první řadě především pokorný student.
NEMÁM AMBICE UČIT, PŘESTO MĚ KURZ LÁKÁ
Spousta studentů volí formu instruktorského kurzu pouze z toho důvodu, že jim klasické kurzy a lekce přestaly stačit. Chtěli zkrátka vědět více. A takové ucelené informace opravdu získáte především v kurzu pro instruktory, kde je vše pohromadě a vysvětleno více do hloubky. Počítejte ale s tím, že v kurzu Vás pravděpodobně čeká práce ve skupinách, budete si zkoušet vedení lekce a popisování pozic. To vše Vám ale může dát zase úplně jiný úhel pohledu, proto se toho vůbec nebojte. A pokud jste ambice měli, ale v průběhu kurzu zjistíte, že vlastně vůbec lektorem být nechcete, ničeho nelitujte. Je to úplně v pořádku. Berte kurz jako investici do sebe, sami uvidíte, jak Vám pár víkendů v jógovém prostředí může změnit pohled na svět kolem i uvnitř sebe.
Věřte tomu, že vše má svůj správný čas a důvod. Držím pěsti každému, kdo se rozhodne opustit komfortní zónu a pro instruktorský kurz se rozhodne. Těším se na všechny nové kolegy a kolegyně v jógovém světě lektorů.
A pokud máte k instruktorským kurzům doplňující dotazy, neváhejte se na mě obrátit.